November 23, 2020 18:03
Македонија

Сончево со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во пладневните часови во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе биде во интервал од 24 до 30 степени.

Во Скопје сончево со мала облачност и со слаб јужен ветер. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за појава на краткотарен дожд. Температурата ќе достигне до 26 степени.

Од утре следува период со повремено зголемена облачност. Во попладневните и вечерните часови, особено утре и во среда ќе има појава на локален дожд и ретки грмежи позастапени во западните делови. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер најинтнзивен за време на викендот.