June 28, 2022 23:31
Македонија

СОНК и Министерството за труд најавуваат конечно решение до крајот на неделата

Блиску сме до конечно решение, соопштија денеска на заедничка прес-конференција министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, и претседателот на СОНК, Јаким Неделков.

„Денеска разговаравме за повеќе предлог-решенија од двете страни и дојдовме до приближување на ставовите“, рече министерката Тренчевска.

Таа најави дека преговорите ќе продолжат во текот на неделата.

„Продолжуваме со дијалогот се надевам дека до крајот на неделата, четврток – петок, ќе имаме конечно решение“, додаде министерката.

Неделков предупреди дека може да има последици доколку не се изнајде заедно прифатливо решение, но и тој потврди дека преговорите се движат во добар правец.

„Има добра волја од двете страни да се надмине ситуацијата, продолжува и дијалогот со МОН. Она што е договорено со работните групи од двете министерства e дека колективните договори ќе бидат пропишани во соодветна рамка“, нагласи претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура.

lỗi rút tiền go88

không tải được sunwin sunwin link tải sunwin b52