January 20, 2020 12:16
Македонија

Собраниска делегација на тркалезна маса во ЕП во Брисел

Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав Сашо Василевски, Бетиане Китев, Реџаиљ Исмаили и Драган Данев денеска ќе учествуваат на „Тркалезна маса на високо ниво за процесот на евроинтеграции на Западен Балкан” во Европскиот парламент во Брисел.

На Конференцијата, како што соопшти Собранието, пратениците ќе разменат искуства со своите колеги од регионот, ќе се сретнат со новоизбраните колеги од Европскиот парламент, ќе имаат средби со известителите од Комисијата за надворешни прашања, како и со шефови на делегации.

За време на посетата на Брисел, делегацијата на Собранието ќе има средба и со шефицата на Мисијата на Република Северна Македонија при ЕУ во Брисел, амбасадорката Агнеза Руси.

Нови вести

Заев: Со укинувањето на договорот од Преспа ВМРО-ДПМНЕ ќе ја уништи иднината на земјатата

Igor

Шкријељ: Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и национална хероина

Igor

Дел од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Igor