September 25, 2021 02:43
Балкан

Собранието на Цетиње ќе расправа за иницијативата за враќање на Цетињскиот манастир на Црногорската православна црква

Собранието на општина Цетиње денеска ќе се изјасни по иницијатива на граѓаните за враќање на манастирот Цетиње на  Црногорската православна црква (ЦПЦ).

Иницијаторите на иницијативата наведуваат дека сопственикот на манастирот е „престолнината Цетиње” и додаваат дека „светилиштето, чие враќање го бара ЦПЦ, е изградено од генерации Цетињани и Црногорци”, вклучувајќи ги и предците или дел од предците на потписниците на петицијата.

Манастирот Цетиње е формално правно во сопственост на општина Цетиње, додека Митрополијата црногорско-приморска (МЦП) на Српската православна црква (СПЦ) тврдат дека и припаѓаат на неа.

AntiMagic Academy 35th Test Platoon Episode 12

Website https://animeflix.nl: Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (Dub) animeflix Episode 12 high school dxd animeflix

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://animedao.nl: Watch Baka to Test to Shoukanjuu: Matsuri - Sentaku ni Yotte Tenkai ga Kawaru "LIPS Eizou" animedao Episode Full animedao official site

Community getvideostream: http://community.getvideostream.com/user/animefreakws

Zeef: https://zeef.com/profile/gogoanimelol