January 27, 2022 06:01
Свет

Соборената лидерка на Мјанмар Су Чи осудена на четири години затвор

Судот во Мјанмар ја осуди соборената цивилна лидерка Аунг Сан Су Чи на четири години затвор поради поттикнување немири против војската и кршење на правилата за борба против коронавирусот.

Су Чи „е осудена на две години затвор според член 505 (б) и две години затвор според Законот за борба против природни катастрофи”, рече портпаролот на хунтата Зау Мин Ту.

Воено возило вчера удри во демонстранти при што загинаа пет луѓе, а десетици беа повредени. Безбедносните сили на Мјанмар вчера во Јангон извршија рација врз противниците на воениот удар во земјата при што беа уапсени најмалку 15 луѓе.

Антивоените протести продолжуваат и покрај убиството на повеќе од 1.300 луѓе од државниот удар на 1 февруари. Протестите често се организираат во помали групи кои изразуваат противење на соборувањето на избраната влада предводена од нобеловката Аунг Су Чи и враќањето на воената власт. ј

online anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Tokyo Revengers (Dub) Episode 17

ANIMEFLIX Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

Black Clover

anime flix ANIMEFLIX The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

stream anime online Death Note