June 26, 2022 12:03
Свет

Смит: Шведска и Финска би можеле да станат дел од НАТО во текот на наредните неколку месеци

Американската амбасадорка во НАТО Џулијан Смит изјави дека Шведска и Финска би можеле да се приклучат кон Алијансата во текот на „следните неколку месеци”.

Таа рече дека Алијансата ги поздравила барањата на Шведска и Финска и оти верува дека тие земји „ќе дадат голем придонес во НАТО алијансата”.

Џулијан Смит рече дека во последниве седмици членките на НАТО се обидуваат „да разгледаат начини на кои можат да ги скратат временските рокови околу процесот” за прием на двете земји во воената алијанса.

go88 play đăng nhập go88 đổi tên miền go88 game bài đại gia đẳng cấp nhất 2021

link tải sunwin ios kết quả sunwin mod sunwin