October 22, 2021 08:50
Балкан

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да се вакцинираат против Ковид-19. Негативниот тест за коронавирус веќе нема да им биде доволен на државните службеници за да одат на работа, како за другите невакцинирани граѓани, одлучи словенечката влада доцна синоќа.

Секој државен службеник ќе треба да ја прими првата доза од вакцината до 1 октомври и втората до 1 ноември, освен ако не се одлучиле за вакцината на „Џонсон и Џонсон“ која обезбедува заштита по една доза.

Во Словенија на сила се заострени мерки, според кои за одење на работа, за возење во јавен превоз, за посета на трговски центар, банка или пошта потребна е потврда за вакцинација или негативен тест.

AnimeDao: Ikkitousen: Xtreme Xecutor (Dub) anime episode 12 online free at https://animedao.nl animedao weathering with you

Watch Ninja Cadets (Dub) Episode 2

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

Kämpfer für die Liebe (Dub) Episode 2

Addwish: https://addwish.com/animefreakws

Tldrlegal: https://tldrlegal.com/users/gogoanimelol