January 29, 2022 08:16
Балкан

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон”

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон”, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина.

Девојката почина две недели по имунизацијата од згрутчување на крвта, што е ретка појава од вакцината на „Џонсон и Џонсон”.

За разлика од другите земји на ЕУ кои ја повлекоа вакцината или ја препорачаа само за возрасни лица, таа летово се користеше без ограничувања во Словенија. Вакцината, која се дава во една доза, е особено популарна кај младите луѓе.

– Министерот Јанез Поклукар мора да преземе одговорност и да поднесе оставка бидејќи одлуката за оваа вакцина ја донесе без мислење од професијата, истакна пратеникот од редовите на социјалдемократите Дејан Жидан пред новинарите.

Повикувајќи се на владини документи, весникот „Дневник” во петокот објави дека одлуката ја донеле соработници на министерот за здравство без да се консултираат со епидемиолози и инфектолози.

По смртта на девојката, употребата на „Џонсон и Џонсон” беше прекината и Владата одлучи дека во иднина сите луѓе ќе бидат вакцинирани со побезбедни вакцини на „Фајзер/БиоНТек” и „Модерна”, освен оние кои ја сакаат на „Џонсон и Џонсон” на сопствен ризик.

– Тоа беше уште еден во серијата потези на оваа Влада во кои се прекршени правилата на професијата и јавноста, нагласи Марјан Шарец, поранешен премиер и еден од лидерите на левичарската опозиција.

Поранешната премиерка Аленка Братушек смета дека се што е поврзано со контролата и управувањето со епидемијата е погрешно, „така што не само Поклукар, туку целата влада на Јанез Јанша треба да поднесе оставка”.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

free anime online My Hero Academia

4 anime biz My Hero Academia Season 2

english dubbed anime How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

watch animes The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

stream anime online 4Anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-