July 23, 2021 20:58
Македонија

Слави Трифонов: Северна Македонија мора да ги исполни условите за старт на преговорите за челнство во ЕУ

Слави Трифонов: Северна Македонија мора да ги исполни условите за старт на преговорите за челнство во ЕУ

Софија, 17 јуни 2021 (МИА) – Република Северна Македонија не може да ги започне преговорите за членство во ЕУ без да го исполни потребните услови, изјави денеска лидерот на бугарската партија „Има таков народ“, Слави Трифонов.

– Се додека Бугаринот не е спокоен во однос на неговата историја, што претставува и Република Северна Македонија, нашето мислење ќе биде исто како и на сите Бугари, изјави на предизборен собир со студенти во Пловдив, Трифинов, чија партија според последните анкети е најголем фаворит за победа на предвремените избори во Бугарија на 11 јули.

Коментирајќи ги денешните средби на премиерот Зоран Заев со лидерите на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов и на Бугарската социјалиситчка партија (БСП), Корнелија Нинова, Трифунов истакна дека требало прво да се сретне со претседателот и премиерот на Бугарија, Румен Радев и Стефан Јанев, а не со претседателите овие две партии, кои според него се „небитни луѓе“.

Премиерот Заев денеска во Софија имаше средби со бугарскиот претседаел Радев, премиерот Јанев, како и со лидерите на ГЕРБ и БСП, Борисов и Нинова. На прес-конференција по средбата со Јанев, премиерот Заев рече дека планот бил да има средби со претставници на четирите најголеми партии во Бугарија, но се одржале средби само лидерите на две од нив, додека другите две неможноста за средба ја оправдале со предизборни активности. нк/сп/

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD. Peeping Life Specials Episode 2 - Raw

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD. Tono to Issho (https://animeheaven.pro/m/nKlX) Episode Full

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Chitose Get You!! (https://aniwatch.pro/m/XXL) Episode 26

KissAnime Fileforum: https://fileforum.com/profile/kissanimemx