September 18, 2021 16:08
Македонија

Скоро 8 милијарди евра или 64% ќе се качи јавниот долг годинава

Околу 8 милијарди евра или близу 64% ќе достигне јавниот долг годинава, согласно проекциите на министерството за финансии во Стратегијата за управување со јавен долг 2022-2026. Тоа значи дека секое четиричлено семејство во државава, од 2021 натаму, ќе должи по 16.000 евра. Владата веќе тргна да им ги наплатува овие пари преку „зелени” такси и даноци кои оваа и следната година ќе се воведат за граѓаните и фирмите.

Над 8 и пол милијарди евра Владата планира да го качи јавниот долг догодина. Тоа се 66% од БДП. Тоа се 6 процентни поени над Мастришкиот критериум за јавен долг. Тоа е скоро двојно од состојбата која ја затекна владата на СДСМ во 2017 година. Изминативе години освен редовните аукции на Министерството за финансии, кредити кај домашните банки и меѓународните финансиски институции, се земаа и еврообврзници по рекордни суми.

Она што е најголемиот проблем е на што одат овие пари. Капиталните инвестиции потфрлаат со бедна реализација од околу 20% за половина година. За сметка на тоа, секојдневно читаме за нови партиски вработувања во државната администрација и небулозни јавни набавки за ќеифот на функционерите од власта.

Во очекување на објавата на редовните податоци на министерството за финансии на 30 јули 2021, прашуваме на што ги потрошивте парите.

Animepahe Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animekisa.in: Watch Ghost in the Shell: Arise - Border 1: Ghost Pain animekisa Episode Full watch anime dub

AnimeDao: Knight's & Magic anime episode 13 online free at https://animedao.nl my hero academia heroes rising animedao

Website https://animefreak.ws: Watch Gundam Build Fighters animefreak Episode 25 watch anime online

Coub: https://coub.com/gogoanimebe

Deviantart: https://www.deviantart.com/gogoanimelol