Спорт

Скола може да ја продолжи кариерата во Европа

Аргентинскиот кошаркарски интернационалец Луис Скола изјави дека може да ја продолжи кариера во Европа. За услугите на центарот се заинтересирани шпанскиот Реал и италијанската Олимпија Милано.

Ветеранот има понуда и од неговата земја, од клубот Бока Јуниорс, пренесува „Еврохопс”.

За потсетување, Скола во моментов е член на Шангај шаркс. На Светското кошаркарско првенство во Кина, 39-годишниот центар освои сребрен медал. Аргентинската репрезентација во финалето загуби од Шпанија.