January 20, 2020 12:17
Свет

Сијарто ја критикуваше Финска поради проширувањето на ЕУ

Унгарскиот министер за внатрешни работи Петер Сијарто ја критикуваше Финска, која до крајот на месецов претседава со ЕУ, дека не успеа да изврши притисок за проширувањето на ЕУ за време на нејзиниот мандат.

Тој по средба со колеги од Чешка, Полска и Словачка на состанокот на земјите од Вишеградската група, изјави дека еден од „значајните пропусти” на Европската Комисија во заминување што во октомври не одобрила почеток на пристапни преговори со Република Северна Македонија и Албанија.

– Финска како претседавач со ЕУ, направи огромен пропуст во тој поглед, рече Сијарто и изрази надеж дека новата Европската комисија ќе изврши притисок за проширувањето.

Земјите од Вишеградската група го поддржуваат проширувањето на ЕУ.

Нови вести

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

zane

Судир меѓу демонстрантите и полицијата на протестите во Бејрут

zane

Кина забрани кеси и друга пластика за еднократна употреба

zane