January 27, 2022 06:30
Свет

Сиомара Кастро избрана за претседателка на Хондурас

Лидерката на опозицијата во Хондурас, Сиомара Кастро вчера прогласи победа на претседателските избори, откако првичните резултати покажуваат убедлива победа.

Врз основа на преброени 45 отсто од гласовите, Кастро, сопруга на поранешниот претседател Мануел Зелаје, освои над 53 проценти, додека за Насриј Асфура, градоначалник на Тегусигалпа и член на Националната партија освои 34 отсто од гласовите.

– Ќе формираме влада на помирување, влада на мирот и правдата, изјави Кастро вчера пред приврзаниците и членовите на Слободна партија.

Критичарите ја опишаа Сиомара Кастро како радикална левичарка.

Изборите во Хондурас се одржаа во време на корупциските скандали и социјалните немири, поттикнати од колапсот на националната економија. Кастро за време на кампањата вети искоренување на корупцијата.

Сопругот на Кастро, Зелаја беше соборен пред 12 години откако претставници на бизнисот и воената елита се здружија против него. По неговиот пад почна 10-годишното владеење на десницата во Хондурас.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven app AnimeHeaven Tokyo Revengers (Dub)

SK8 the Infinity

AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

watch anime My Hero Academia Season 4

Seirei Gensouki: Spirit Chronicles