January 24, 2022 20:23
Македонија

Силјановска: Владата е должна во секој момент да докаже дека има мнозинство од 61 пратеник, во спротивно не е легитимна

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова вечерва во „Само интервју” во Канал 5 телевизија, истакна дека правно Владата е должна во секој момент да докажува дека има мнозинство од 61 пратеник, во спротивно не е легитимна.

-Владата мора во секој момент да докажува дека има мнозинство од 61 пратеник, зошто инаку не е легитимна, ова во науката се нарекува „Интерегнум”, ние така ги учиме студентите, вели Силјановска.

Таа посочи во однос на најавената оставка на Заев дека нема таков институт во уставното и парламентарното право „ќе си даде оставка”, оставката се дава и си заминувате, бидејќи е тоа лично и морално право, не постои отповиклива оставка, тоа непознато, ова што се случува сега не е демократски процес затоа што нема власта легитимитет затоа што не покажала, објасни професорката Силјановска.

Силјановска посочи дека Владата е на тапет, а останатите партии како БЕСА покажаа дека имаат интегритет, а можеа да калкулираат политички, но си останаа на зборот и не покажаа тргување со интересите.

-Сега читам деновиве дека се разговара за промена на владината програма, а теорија на мандат вели дека Владата може да го спроведува само она за кое добила согласност од граѓаните на изборите, како тоа сега ќе ја дополнуваат програмата, а сега се разговара за вработувања и за функционерски места што е типично пазарење,а ние ако не посегнеме по стручноста и компетентноста и не престанеме со ваквиот начин да ја регрутираме бирократијата ние кога ќе почнеме преговори ќе почнеме со скршен костур на државата, нашата администрација која е наша најголема слабост, вели Силјановска.

anime online. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

GoGoAnime Komi Can’t Communicate

Your Lie in April

Your Lie in April

Attack on Titan Episode 25