October 20, 2021 16:12
Свет

Силен тајфун ги погоди Филипините, илјадници евакуирани

Силниот тајфун Молави ги погоди Филипините и принуди илјадници селани да се евакуираат кон безбедните зони во покраините јужно од главниот град Манила.

Невремето предизвика поплави во селските подрачја и откорна покриви од куќите, но засега нема информација за евентуални жртви, иако властите тврдат дека едно лице се води како исчезнато, а надлежните служби успеале да спасат седум лица откако нивната јахта се превртела во водите во близина на покраината Батанга.

Ударите на ветрот се со брзина од 127 до 180 километри на час, а досега повеќе од 25.000 селани се евакуирани од загрозените подрачја, се наведува во извештајот на Службата за цивилна заштита на Филипините.

На филипинските пристаништа се блокирани над 1.800 камиони и голем број патници бидејќи властите забранија испловување на бродови додека трае невремето.

Website https://gogoanime.be: Watch Saint Seiya: Knights of the Zodiac gogoanime Episode 114 gogoanime official site

Operation Han-Gyaku-Sei Million Arthur Special (https://animeheaven.pro/m/QPPY) Episode Full

TwistMoe: Ichigeki Sacchuu!! Hoihoi-san anime episode Full online free at https://twistmoe.net anime twist app

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed

Player: https://player.me/gogoanimebe/about

Beamng: https://www.beamng.com/members/animeflixnl.443475/