August 12, 2022 02:29
Свет

Силен земјотрес регистриран во близина на Источен Тимор

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на брегот на Источен Тимор.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 51,4 километри источно од островот Тимор, кој е поделен помеѓу Источен Тимор и Индонезија.

По земјотресот издадено е предупредување од можна појава на цунами.

Источен Тимор се наоѓа на пацифичкиот „огнен прстен”, каде земјотресите се честа појава.