February 3, 2023 14:10
Балкан

Силен земјотрес од 6 степени ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе турскиот град Дузџе, кој беше почувствуван низ целиот регион, вклучително и во Истанбул, разбудувајќи ги и исплашени жителите помалку од 10 дена откако земјата одржа национални вежби за земјотреси по повод 23-годишнината од трагичниот земјотрес во Дузџе во 1999 година кој траеше 30 секунди и уби 710 луѓе.

Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) на својот официјален профил објави на Твитер дека епицентарот на земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала се наоѓал во областа Гољјака во Дузџе и го погодил во 4:08 часот наутро, додека јачината подоцна била ревидирана на 6,0 степени според Рихтеровата скала од Универзитетот Каличи од Истанбул и Опсерваторијата и Институт за истражување на земјотреси.

Според информации од турското министерство за здравство, има повеќе од 35 повредени, од кои еден е во критична состојба.

Градоначалникот на Дузџе Фарук Озлу потврди дека нема пријавени загинати и дека земјотресот предизвикал прекин на електричната енергија во покраината. Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу, исто така, потврди дека нема пријавени жртви и им упати добри желби на погодените. Тој истакна дека службите за итни случаи се во состојба на готовност и дека тимовите продолжуваат да го истражуваат погодениот регион.