December 9, 2021 01:19
Свет

Силен земјотрес на Хаваи

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран јужно од островот Хаваи, соопшти американскиот геолошки институт, но нема предупредување за цунами или извештаи за можна штета.

Според Институтот, земјотресот бил на длабочина од 35 километри, а неговиот епицентар бил јужно од градот Наалеху. Институтот прво соопшти за земјотрес со јачина од 6,1 степени, но подоцна го зголеми на 6,2.

Земјотреси од оваа јачина може да предизвикаат сериозни штети.

Американскиот систем за предупредување од цунами соопшти дека нема предупредување за цунами