March 5, 2021 08:31
Свет

СЗО: 95 насто од вакцините против Ковид-19 распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО) Ханс Клуге изјави дека 95 насто од вакцините против Ковид-19 кои досега се произведени, се распоредени во само 10 земји. Тој прецизира дека станува збор за 23,5 милиони дози вакцини, додавајќи оти за ефикасно запирање на вирусот неопходно е вакцината да се распределува рамноправно и во земјите со мали приходи и во сиромашните држави.

„Во глобалните напори да ја запреме пандемијата ние не смееме да заборавиме ниту една земја, ниту една заедница“, истакна Клуге.

Тоа е единствено решение за оваа вонредна ситуација, затоа што никој нема да биде сигурен се додека не бидат сигурни сите, нагласи претставникот на СЗО.

Watch Yashahime: Princess Half-Demon Episode 14 at website https://animeheaven.pro anime in heaven

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (https://crunchyrollfree.com/m/P9J5) Episode 12 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll free membership