January 27, 2022 05:45
Свет

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација.

Зборувајќи во име на организацијата, службеникот рече дека нема докази кои сугерираат дека ефикасноста на вакцината е намалена поради новиот вид, но истакна дека некои мутации на вирусот укажуваат на зголемен ризик од побрзо пренесување.

Тој иџзјавил дека повеќе од 40 различни мутации биле идентификувани на варијанта на корона вирусот наречена омикрон.

Претставникот на СЗО, додаде дека сè уште не се знае многу за новиот вид, но раните индикации укажуваат дека повеќето случаи се „благи“.

anime website. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch animes Death Note

anime to watch Pokémon Journeys: The Series

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 12

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 5 (Dub)