March 2, 2021 15:07
Свет

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален пад на дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19

Светот е на праг на катастрофален морален пад со дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој ги повика државите и производителите поправедно да дистрибуираат вакцини низ целиот свет.

– Не само што овој пристап – „прво јас” ги загрозува најсиромашните и најранливите, тој е и самоуништувачки, рече Тедрос на отворањето на годишниот состанок на Извршниот одбор на СЗО во Женева.

Како што истакна, на крајот, таквите постапки само ќе ја продолжат пандемијата. 

Pokemon Journeys: The Series (https://animeflix.nl/m/vPy5) Episode 51 at website https://animeflix.nl animeflix initial d

Watch My Hero Academia: Two Heroes (Dub) Episode Full (https://crunchyrollfree.com/m/rg9M/ep-1) at website https://crunchyrollfree.com free crunchyroll premium 2020