February 25, 2021 08:16
Свет

СЗО постигна напредок во преговорите со Фајзер во рамките на Ковакс

Светската здравствена организација (СЗО) постигна напредок во преговорите со компанијата „Фајзер” за вклучување на нивната вакцина против Ковид-19 во портфолиото на вакцини што ќе бидат дистрибуирани во посиромашните земји, изјави денеска високиот советник на СЗО, Брус Ајлвард.

– Ние сме во детални разговори со Фајзер. Веруваме дека ќе имаме пристап до тој производ многу скоро, рече Ајлвард на состанокот на извршниот одбор на СЗО.

Шемата за размена на вакцини на СЗО – Ковакс треба да започне со дистрибуција на вакцини во сиромашните земји и земјите со среден приход во февруари.

My Hero Academia 3 Episode 25 at website https://animeflix.nl. See more animeflix sword art online

Naruto Episode 220 at Crunchyroll crunchyroll free premium account 2020