October 18, 2021 13:42
Свет

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето

Светската здравствена организација денеска објави дека и пониските нивоа на загадување на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето, за разлика од претходните анализи.

Во новите упатства за квалитетот на воздухот, ажурирани првпат по 15 години, агенцијата на ОН наведе дека 90 отсто од светската популација веќе живее во области со најмалку еден исклучително штетен вид на загадувачи.

СЗО објави ревидирани упатства за квалитетот на воздухот во момент кога климатските промени се водечка тема на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Од последното ажурирање на препораките на СЗО, подобриот надзор и наука овозможија појасна слика за глобалните ефекти на шесте водечки загадувачи на воздухот врз здравјето на луѓето.

Се проценува дека изложувањето на загаден воздух ќе предизвика седум милиони предвремени смртни случаи секоја година и ќе влијае врз здравјето на многу поголем број луѓе.

СЗО наведува дека загадувањето на воздухот сега може да се спореди со другите глобални здравствени ризици, како што се нездравата исхрана и пушењето.

https://animepahe.cc kissanime

AnimeBee: Dragonaut - The Resonance anime episode 25 online free at https://animebee.to anime sites

Website https://gogoanime.be: Watch Fullmetal Alchemist: Premium OVA Collection (Dub) gogoanime Episode 3 boku no hero academia season 4 gogoanime

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official

Metooo: https://www.metooo.io/u/animefreakws

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/animefreakws/