June 28, 2022 14:27
Свет

СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и покрај фактот што бројот на пријавени случаи е намален откако сојот омикрон го достигна својот врв.

Тој им рече на официјалните лица собрани во Женева на отворањето на годишниот состанок на СЗО дека одбивањето на тестирања и секвенционирања значи дека сме слепи за еволуцијата на вирусот, пренесува АП.

Генералниот директор оцени и дека е постигнат напредок во борбата против коронавирусот и посочи дека 60 отсто од светската популација е вакцинирана, но дека не е готово никаде додека не заврши секаде.

go88 download android mã code go88 lấy mã giftcode go88

sunwin - kingdom of gems sunwin khoá tài khoản sunwin game bài đổi thưởng trực tuyến