July 23, 2021 10:55
Свет

СЗО: Пад на менталното здравје како последица на пандемијата

Пандемијата на коронавирусот веројатно долгорочно ќе влијае на менталното здравје ширум светот, предупредуваат европските канцеларии на Светската здравствена организација (СЗО) во новиот извештај објавен денеска.

„Психолошките лузни што ги остави пандемијата произлегуваат и од инфекцијата и од стравот од инфекција, но и од психолошките последици од заклучувањето и самоизолацијата, за што многумина се одлучија во обид да го запрат ширењето на болеста”, наведува СЗО.

Покрај тоа, и грижата за невработеноста, финансиите и социјалната изолација може да доведат до пад на општото ментално здравје, се предупредува во извештајот.

– Луѓето во европскиот регион буквално се распаѓаат под притисоците на Ковид-19 и неговите последици”, рече регионалниот директор на СЗО, Ханс Клуге.

Тој истакна дека последиците од болеста во голема мерка ќе влијаат на менталното здравје и благосостојба на луѓето.

Во исто време, како што рече Клуге, „пандемијата им дава шанса на земјите да размислат како да обезбедат грижа за менталното здравје и да ги направат потребните реформи”.

AnimeDao: Appleseed XIII Remix Movie 2: Yogen anime episode Full online free at https://animedao.nl animedao my hero academia

Website https://animepahe.cc: Watch Mushiking: The Guardians of the Forest animepahe Episode 4 anime online

Website https://animebee.to: Watch Detective Conan Movie 10: Requiem of the Detectives animebee Episode Full english dubbed anime

Trepup: https://www.trepup.com/gogoanimelol/

Redsea gov: http://www.redsea.gov.eg/taliano/Lists/Lista%20dei%20reclami/DispForm.aspx?ID=133383

Piqs: https://piqs.de/user/gogoanimelol/