October 26, 2021 01:26
Свет

СЗО и ФДА: Трета доза вакцина против Ковид засега не е оправдана

Администрацијата на дополнителни дози на вакцина против Ковид-19 за целата популација засега не е оправдана, оценија во понеделникот експерти од СЗО и американската агенција за лекови ФДА.

– Вакцините, кои ги има во ограничени количини, ќе спасат најмногу животи ако се дадат на луѓе со висок ризик од тежок облик на Ковид и кои се уште не се вакцинирани, пишуваат експерти во британското медицинско списание „Лансет”.

– Актуелните податоци не покажуваат потреба од повторно вакцинирање на целата популација, каде што ефикасноста против тешките форми сè уште е висока, истакнува групата меѓународни експерти, која вклучува експерти од Светската здравствена организација и ФДА, како и неколку истражувачки организации од целиот свет.

Можноста за дополнителна, најчесто трета доза за целата популација е предмет на жестока дебата.

Експертите чија статија беше објавена во Лансет, сметаат дека дека, дури и ако нивото на антитела се намали со текот на времето кај вакцинираните луѓе, тоа не значи дека вакцините се помалку ефикасни против тешки форми на болеста.

Тие нагласуваат уште еден вид на имунолошкиот одговор, клеточен имунитет, што е потешко да се измери.

Покрај тоа, тие препорачуваат развој на дополнителни вакцини специјално дизајнирани за отпорни варијанти што може да се појават во иднина, наместо да се даваат дополнителни дози од постоечките вакцини.

Animepahe: The Stingiest Man in Town (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime

ANIMEFLIX: Inaba no Usagi anime episode 1 online free at https://animeflix.nl animeflix website

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://wcostream.cc: Watch Gintama.: Silver Soul Arc - Second Half War wcostream Episode 14 watch cartoons online wcostream

Tthtdn danang: https://tthtdn.danang.gov.vn/web/dichvuseo/home/-/blogs/animeflix?_33

Behance: https://www.behance.net/gogoanimebe