November 30, 2021 11:06
Свет

СЗО испраќа експерти во Конго да ја спречат сексуалната експлоатација

Светска здравствена организација (СЗО) вети дека ќе испрати експерти кои би требало да ја спречат сексуалната експлоатација на 10 локации.

Одлуката е донесена по големиот скандал во Конго, каде персонал на СЗО е обвинет за сексуално злоставување на жени.

Голем број западни донатори на хуманитарна помош побараа од СЗО да покрене детална независна истрага, која треба да утврди како се случил скандалот.

Околу 83 лице во Конго кои помагаа во текот на пандемијата со ебола, од кои една четвртина работеа за СЗО, се вмешани во сексуална експлоатација и злоставување на жени во периодот од 2018 до 2020 година, соопшти минатата недела независна комисија.

Website https://animebee.to: Watch Armageddon (Dub) animebee Episode Full anime

Animepahe: We Rent Tsukumogami anime episode 12 online free at https://animepahe.cc anime to watch

Castle in the Sky Episode Full

AniWatch: Boys Be... anime episode 13 online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

Website https://gogoanime.be: Watch Mobile Suit Gundam F91 gogoanime Episode Full tower of god gogoanime