Свет

СЗО: Испорачана милијардитата вакцина од програмата Ковакс

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти  дека досега има испорачани една милијарда дози во рамките на програмата Ковакс.

Од СЗО предупредуваат дека оваа бројка треба да биде пресвртницата и „потсетник за тоа колку останува да се направи“, по акумулацијата на залихите на вакцини во богатите земји, пренесуваат американските медиуми.

СЗО прецизираше дека во вчерашната испорака на 1,1 милион дози вакцини за Руанда беше вклучена и милијардитата доза испорачана преку програмата Ковакс.

Во соопоштението на СЗО се наведува дека во рамките на програмата Ковакс, досега вакцини се испорачани во 144 земји, „но тоа е само потсетник за тоа колку уште треба да се направи“.

СЗО долго време ја критикуваше нееднаквата дистрибуција на вакцините и ги повика и производителите и земјите да и дадат приоритет на програмата Ковакс.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Black Clover (Dub)

4Anime The Rising of the Shield Hero (Dub)

Redo of Healer

anime streaming That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

4Anime Horimiya Episode 9

tải go88