February 3, 2023 20:21
Балкан

Се урна авион во Хрватска

Се урна хрватски МИГ-21 денеска за време на вежба кај областа кај Слатина во Вировитско-подравинска жупанија, пренесува Индекс.
„Авионот МИГ-21 на хрватското воено воздухопловство за време на закажана тренинг-активност во вторник, 6.12.2022 година, околу 14 часот, се урна во областа кај Слатина во Вировитско-подравинската жупанија. Сите мерки и дејствија беа преземени за да се најде и спаси екипажот“, информира хрватското Министерството за одбрана.
Едниот пилот бил пронајден откако се катапултирал и се јавил преку радиоврска. Се трага по уште еден пилот, објави Индекс.

Поврзани вести

(Видео) Драма на „Хитроу“: Ветер буквално крена авион што слетувал

Igor

(Видео) Се урна мал авион врз куќи во Калифорнија

Igor

Француски борбен авион исчезна од радарот

Igor