February 26, 2021 19:32
Свет

Се удавија 43 мигранти на пат кон Европа

Најмалку 43 мигранти од Западна Африка се удавија крај брегот на Либија, откако се преврте нивниот брод на пат кон Европа. Десет преживеани мигранти се спасени и безбедно се префрлени од крајбрежната стража во Зуара, потврдија од Меѓународната организација за миграција (ИОМ) и Високиот комесаријат за бегалци на ООН (УНХЦР).

Агенциите на Обединетите нации повикаа на повторно активирање на државните операции за пребарување и спасување во Средоземното Море и да се спречи за враќањето на мигрантите во „небезбедни пристаништа“. Либија е главната рута за мигрантите кои сакаат да стигнат до Европа.

One Piece (Dub) (https://animefreak.ws/m/GdK) Episode 654 at website https://animefreak.ws animefreak bleach

Watch Fog Hill of Five Elements Episode 1 at website https://gogoanime.be gogoanime tv kissanime