December 1, 2022 19:03
Свет

Се очекува ЕУ да постигне согласност за новите санкции против Русија

Европската унија се очекува денеска да постигне договор за новите санкции против Русија предложени од Европската комисија поради таканаречените референдуми во Украина што ги распиша Москва, како и поради мобилизацијата што ја најави Кремљ. Тоа пред Европскиот парламент го соопшти високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

Претседателката на Европската комисја Урсула фон дер Лајен најави дека ќе предложи општ договор за снабдување со гас и преговори за пониски цени со сигурни добавувачи. Според неа, ЕУ може да смета на испораки на гас од САД и Норвешка.

Фон дер Лајен прецизираше дека од почетокот на руската војна во Украина, ЕУ ја намалила употребата на гас за десет проценти. Уделот на испораките на руски гас е намален од 41 отсто во февруари на 7,5 отсто во моментов. Европските складишта за гас се полни и до 90 проценти, посочи таа.