Свет

Сеул: Северна Кореја се подготвува за седми нуклеарен тест

Северна Кореја се подготвува за седмо нуклеарно тестирање, изјави денеска неименуван висок јужнокорејски претставник.

Според него, Пјонгјанг пред нуклеарната проба би можел да тестира балистички проектили.

И портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки синоќа изјави дека процените на САД се дека Пјонгјанг е подготвен да изврши нуклеарна проба и тоа уште овој месец, и оти таквата информација е споделена сојузниците и партнерите на САД.

Последното, шесто по ред, тестирање на нуклеарна боева глава Северна Кореја го изврши во септември 2017 година.

Севернокорејската армија оваа година изврши неколку ракетни тестирања, меѓу кои и на балистичка ракета со голем дострел.

Токио и Сеул вчера соопштија дека Северна Кореја истрела три балистички ракети со краток дострел кон морето. Ракетите се истрелани откако севернокорејските власти соопштија дека е регистриран прв случај на Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Истиот тип на ракета беше истрелана претходно оваа недела, за време на инаугурацијата на јужнокорејскиот претседател Јун Сук-јол.

Со Резолуција на ОН на Пјонгјанг му се забранети тестирања на балистички ракети способни да носат нуклеарни боеви глави, а се воведени и санкции кон Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма.

animefreak. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

One-Punch Man

Pokémon Journeys: The Series Episode 101

AnimeFreak Dragon Ball Super (Dub)

Attack on Titan Season 2 Episode 7

AnimeFreak Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba