January 21, 2019 23:45
Фудбал

Сензација во Лига куп: ПСЖ испадна од аутсајдерот Генгам

Тимот на Генгам, иако важеше за апсолутен аутсајдер на синоќешниот дуел со ПСЖ, сепак на крајот успеа да направи сензација и да го елиминира фаворитот во четвртфиналето од францускиот Лига куп.

Натпреварот заврши со резултат 2:1 за гостите. Ниту водството на Пари Сен-Жермен со 1:0, остварено преку Нејмар во 63. минута не беше доволно за радост на „светците“.

Изненадувањето го најави Јени Н’Гбакото во 83.минута, а победата за Генгам ја донесе Маркус Турам во 90+2.минута. Двата гола победничкиот тим ги постигна од пенал. Претходно во 61.минута Турам не реализира уште еден удар од 11 метри.

Пласман во полуфиналето на Лига купот на Франција покрај Генгам, обезбедија и Монако, Бордо и Стразбур.

Related posts

ПСЖ за само неколку минути остана без Нејмар и Мбапе

24info

Манчестер јунајтед и Севилја одиграа без голови, Шахтјор со пресврт ја совлада Рома

24info

Ибра го напушта Јунајтед

24news