Спорт

Сензација во Будимпешта: Црна Гора ја прегази Хрватска

Фото: Слободан Ѓуриќ

Селекцијата на Црна Гора која беше во нашата група продолжува со одличните настапи на Европското првенство, па денес на почетокот на втората фаза од првенството ја совладаа Хрватска во натпревар во кој скоро цело време имаа водство.

Предводени од фантастичниот Небојша Симиќ кој запиша 14 интервенции Црна Гора славеше со 32:26.

Единственото водство на фаворизирата на Хрватска денес беше само на почетокот кога го отворија мечот со 0:1. Од тој момент и изедначувањето на 1:1 Хрватска ниту еднаш не водеше, а само уште еднаш имаше нерешен резултат (3:3).

Црногорците имаа предност од 2-3 гола во поголемиот дел од првото полувреме, а потоа во финишот влегоа во серија од 4:0 за највисоки плус 6 од 15:9.

Се очекуваше Хрватска да се соземе и да се врати во вториот дел, но на теренот ништо не се смени. Црна Гора не и дозволи на Хрватска да се спушти под пет гола разлика, имаа и највисоки осум гола предност (28:20). На крајот славеа со 32:26.


Најдобри во победничката екипа беа Милош Вујовиќ и Бранко Вујовиќ со по седум голови, додека кај Хрватска најефикасен беше Иван Чупиќ со седум погодоци.

Шведска ја изненади Русија во првиот меч од втора фаза со 29-23 и така се вклучи во битката за топ-3 позициите во групата.

watch subbed anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

High School DxD Episode 8

Dragon Ball (Dub) Episode 153

english anime Naruto: Shippuden (Dub)

english anime 4Anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

My Hero Academia