June 23, 2021 07:59
Свет

Секој член на Конгресот од Демократската партија во САД примил вакцина против Ковид-19

Секој член на Конгресот од Демократската партија во САД навел дека примил вакцина против коронавирусот, додека републиканците од Претставничкиот дом заостануваат во вакцинирањето, јави Си-Ен-Ен.

Откако Центарот за контрола и превенција на болести објави дека вакцинираните лица повеќе не мора да носат маски за време на одредени активности на затворено и на отворено во четвртокот, спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси изјави дека заштитните маски сепак ќе бидат потребни во Претставничкиот дом додека не се вакцинираат сите членови и персоналот.

Според бројките:

Претставнички дом – Сите 219 демократи изјавија за Си-Ен-Ен дека примиле вакцина против Ковид-19.

Само 95 од 212 републиканци од Домот изјавиле дека се вакцинирани, додека 112 не одговориле на прашањата на Си-Ен-Ен.

Сенат – 50 демократски демократи изјавија дека биле вакцинирани.

46 од 50 републикански сенатори пријавиле дека се вакцинирани.

ЦДЦ препорачува луѓето кои претходно биле заразени со Ковид-19 сепак да се вакцинираат.

GoGoAnime anime stream: Watch Boruto: Naruto Next Generations Episode 76

AnimeDao animedao demon slayer: Watch Scum's Wish Episode 9