January 27, 2022 06:10
Свет

Секој трет вработен во австралискиот Парламент бил сексуално вознемируван

Секој трет вработен во австралискиот Парламент доживеал некаква форма на сексуално вознемирување на своето работно место, се вели во извештајот финансиран од Владата, објавен денеска.

По седуммесечна истрага за „сексистичката култура” во австралискиот Парламент, беше откриено дека сексуалното вознемирување и насилничкото однесување во Парламентот е широко распространето и се однесува и на законодавците и на другите вработени.

Вакво однесување доживеале 63 отсто од пратеничките. „Машките политичари сметаа дека е нормално да те бакнуваат во уста, да те допираат, да те тапкаат по задникот, да коментираат за изгледот, знаеш, вообичаените работи… и културата го дозволи тоа”, вели една од 1.700-те кои биле интервјуирани.

Извештајот подготви 28 предлози, вклучително и официјална изјава со која се потврдува проблемот и „проактивен фокус на безбедноста и благосостојбата”.

Извештајот беше објавен поради гневни реакции за пријавеното силување на парламентарката Британи Хигинс во кабинетот на министерот, по со колегите од Либералната партија.

watch anime free. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch animes AniWatch Attack on Titan

AniWatch Dragon Ball (Dub)

ani watch app One Piece (Dub)

Boruto: Naruto Next Generations Episode 220

stream anime online That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2