Свет

Секој петок имало забави во резиденцијата на Џонсон за време на заклучувањето, се бара негова оставка

За време на заклучувањето, секој петок се организирале забави со вино и други пијалоци во резиденцијата на премиерот на Даунинг стрит, пишува Мирор, а поради зголемената листа на обвинувања и критики против Борис Џонсон, повиците за оставка станаа се посилни, пренесуваат светските медиуми.

Поранешниот министер Тобијас Елвуд му порачал на Џонсон да води или да се повлече.

„На оваа земја и треба лидерство“, изјавил Тобијас за Би-Би-Си. Неговите коментари уследиле по најновите откритија за петочно дружење на Даунинг стрит додека на сила беа мерките за коронавирус.

Ваквите забави се долгогодишна традиција што ја практикуваат сите влади, потсетуваат медиумите, додавајќи дека истите не биле напуштени ниту по воведувањето на мерките за забрана на дружење на луѓето во затворени простории, со исклучок на членовите на блиското семејство.

„Мирор“ тврди дека персоналот на премиерот купил и фрижидер за да можат секогаш при рака да имаат разладени пијалоци и дека Џонсон знаел за овие собири.

Членот на долниот дом на парламентот, Тори Ендрју Бриџен, кој нема позиција во владата, рече дека Борис Џонсон го изгубил моралниот авторитет да управува со земјата и не е важно дали премиерот знаел или не знаел за тие вински собири во петокот.

„На крајот на краиштата, тој е одговорен за се што се случува во владата и како се однесува. Она на што сме сведоци е култура на однесување според која едно правило важи за нив, а друго важи за нас останатите. Тоа не е прифатливо и јас сум не сум сигурен дека извинувањето може да го исправи“, рече Бриџен.

Според тамошните медиуми досега т.н Комитет од 1922 година добил писмо од околу 20 конзервативни пратеници во кое се изразува недоверба кон раководството на Џонсон. Комитетот е составен од невладини конзервативни пратеници кои се состануваат неделно во Долниот дом за да разговараат за партиски прашања. Кабинетот на премиерот Борис Џонсон и се извини на кралицата Елизабета во петокот, откако беше откриено дека вработените во премиерската резиденција на Даунинг стрит се забавувале до доцна во ноќта пред погребот на принцот Филип, во време кога биле забранети собири во затворени простории.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

sites to watch anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

AniWatch Attack on Titan Season 3 Episode 10

watch anime online TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

watch anime online Redo of Healer

So I'm a Spider, So What? Episode 18