January 18, 2021 18:33
Свет

Седум луѓе во руско село починале, а двајца се во кома, пиеле антисептик

Седум луѓе починаа во саботата, а уште двајца се во кома во руската република Јакутија, на крајниот исток на Русија, откако испиле разреден антисептик, соопштија локалните власти.

Во саботата, властите соопштија дека девет жители на селото Томтора се разболеле откако испиле течен антисептик што го купиле во селска продавница, а кој пак имал широка примена од појавата на пандемијата на коронавирус.

Тројца локални жители починале веднаш во саботата, а тројца биле пренесени во административниот центар Јакутск.

Четворица од нив починаа во болница, а „двајца се во кома и нивната состојба е непроменета“, соопшти службата за медиуми на Министерството за здравство, како што објави руската новинска агенција Риа Новости. Станува збор за 48-годишна жена и 32-годишен маж, кои се приклучени за апарати, додаваат властите.

Истражителите пријавиле дека на местото на настанот пронашле петлитарски контејнер. Анализата открила дека антисептикот содржи 69 проценти метанол, токсичен индустриски алкохол. Производот ќе биде повлечен од продажба, соопштија здравствените власти.