Свет

Седум загинати на протестите во Судан

Организаторите на протестите во суданската престолнина Картум најавија дводневни штрајкови и граѓанска непослушност откако безбедносните сили употребија пукање и солзавец во понеделникот за да го растераат протестот против пучот, а лекарите соопштија дека се убиени седум лица.

Ова е еден од најкрвавите денови откако продемократските групи започнаа кампања на антивоени протести по државниот удар на 25 октомври и се заканува да го зголеми јазот меѓу воената моќ и големото протестно движење.

Безбедносните сили употребија солзавец за да ги спречат илјадниците демонстранти да напредуваат кон претседателската палата во Картум, изјави сведок на Ројтерс.

Тие, исто така, користеа боева муниција и шок гранати, соопшти Централниот комитет на суданските лекари.

Големи маси редовно излегуваат на улиците барајќи цивилно владеење откако со државен удар заврши воено-цивилниот договор за поделба на власта, договорен откако исламистичкиот автократ Омар ал-Башир падна за време на бунтот во 2019 година.

Воените водачи го вратија премиерот Абдула Хамдок во ноември во обид да ги заштитат економските реформи, но тој поднесе оставка претходно овој месец.

Лекарите велат дека безбедносните сили убиле најмалку 70 луѓе по пучот.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

english dubbed anime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc Episode 5

4Anime Attack on Titan (Dub) Episode 22