August 5, 2021 02:25
Македонија

Седумдесет и осум години од стрелањето на Ваташките младинци

Седумдесет и осум години од стрелањето на Ваташките младинци

Кавадарци, 16 јуни 2021 (МИА) – Седумдесет и осум години од стрелањето на Ваташките младинци скоевци беа одбележани денеска во месноста Моклиште кај кавадаречкото село Ваташа.

Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев рече дека на денешен ден во 1943 година, младинците ги изгубиле своите животи на ѕверски и немилосрден начин.

– Масакр кој остана забележан како едно од најголемите злосторства што ги извршија фашистите во текот на Втората светска војна во Македонија, нагласи градоначалникот.

За овој немил настан од историјата, говореше и Натка Китева, кустос историчар при Музеј галерија Кавадарци.

Претставници на семејствата на стреланите младинци и бројни делегации од општествениот живот положија цвеќе на споменикот во Моклиште. свд/оџ/

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Watch City Hunter Episode 51

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. Kino no Tabi: The Beautiful World - Nanika wo Suru Tame ni - Life Goes On. (https://animedao.nl/m/VERp) Episode Full

https://aniwatch.pro aniwatch.me. Rifle Is Beautiful Recap Episode Full

KissAnime Doyoubuzz: https://www.doyoubuzz.com/kiss-anime