October 22, 2021 11:40
Македонија

Северна Македонија најбезбедна земја на Западен Балкан

Северна Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, според истражувањето на Институтот за економија и мир (ИЕП).

Индексот на Северна Македонија е зголемен за 11 индексни поени, и државава е на 40-то место во светот, додека на прво место во светот е Исланд, а на последното 163-то се наоѓа Авганистан.

Зад Северна Македонија се Србија (44. место), Албанија (48. место), Црна Гора (51. место), Босна и Херцеговина (72. место) и на 80. место од земјите од Западен Балкан се наоѓа Косово.

Според Институтот, поголем дел од земјите од Западен Балкан бележат напредок во состојбата за мир, безбедност и внатрешна стабилност.

ИЕП рангира 163 независни земји и териории во светот, оценувајќи ја состојбата на мир во тие земји во публикацијата „Индекс на мирот” (Peace index) за 2021 година.

Поврзани вести

Братучед на Ѓокиќ осомничен за тројното убиство, кај него биле пронајдени 43.000 евра

Igor

Починати 11 лица, нови 490 случаи на Ковид-19,

Igor

Уапсен скопјанец- без дозвола и со неисправен автомобил сакал да пренесе 50 кг марихуана во Грција

Igor

Watch ToHeart 2 AD Episode 2

Watch Dragon Crisis! Episode 12

AniWatch: A Certain Scientific Railgun S: All the Important Things I Learned in a Bathhouse anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch anime free

Website https://animebee.to: Watch Tokyo Ghoul animebee Episode 12 english anime

Wordlab: https://www.wordlab.com/forums/users/kissanimemx/

Facer: https://www.facer.io/u/animefreakws