September 15, 2019 08:09
Свет

Северна Кореја прекрши резолуции на ОН со ракетните проби

Џон Болтон, советникот за национална безбедност на американскиот претседтаел изјави дека „не постои сомневање” дека Северна Кореја ги прекршила резолуциите на ОН со неодамна извршените ракетни тестови и рече дека санкциите мора да останат во сила.

„Резолуциите на Советот за безбедност на ОН го забрануваат лансирањето балистички ракети”, рече Болтон на тркалезна маса во Токио пред четиридневната државна посета на американскиот претседател Доналд Трамп во Јапонија.

Сепак, Болтон рече дека САД се подготвени да продолжат разговори со Северна Кореја во секое време.

Нови вести

(Видео) Индиската полиција запре преполн автобус со 120 ученици во и на него

zane

Првата пловечка нуклеарна централа стигна на својата цел

zane

(Видео) Ужасни последици од невремето во Шпанија: Обилните врнежи однесоа шест животи

zane