August 21, 2019 18:29
Свет

Северна Кореја ги прекина преговорите со Јужна Кореја, нивниот претседател бил бесрамен

Северна Кореја ги прекина понатамошните преговори со Јужна Кореја и за тоа го обвини „дејствувањето на Јужна Кореја“, објави Би-би-си.

Одлуката ја донесе по вчерашниот говор на претседателот на Јужна Кореја, Мун џе-ин, по повод денот на ослободувањето на Кореја од јапонското владеење, во кој тој вети дека ќе го обедини Корејскиот Полуостров до 2045 година.

Претседателот Мун во говорот рече дека денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров е голем проблем и дека преговорите меѓу северот и југот на полуостровот биле целосно замрзнати.

Северна Кореја во соопштението ја доведува во прашање оправданоста на преговорите кога „Јужна Кореја продолжува со заеднички воени вежби со САД додека зборува за мирна економија или мирен режим“.

„Јужнокорејскиот претседател од една страна зборува за преговорите Север-Југ, а од друга вежба воени сценарија преку кои планира да уништи поголем дел од нашата војска за 90 дена. Тоа е навистина бесрамен човек”, пишува во соопштението.

Нови вести

Меркел ќе разговара со Џонсон за полесен брегзит

zane

Кравчук: Украина се откажа од нуклеарно оружје поради заканата со санкции од САД

zane

(Видео) Пијан Русин се заканувал дека ќе фрли бебе од трети кат, полицаец успеал да го спаси

zane