June 24, 2022 04:03
Свет

Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба

Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба и го чека вистинскиот момент да ја спроведе, изјави денеска јужнокорејскиот пратеник, повикувајќи се на податоци од разузнавачката агенција во Сеул.

– И покрај неодамнешното зголемување на бројот на заразени со корона вирусот во Северна Кореја, „подготовките за нуклеарниот тест се завршени”, изјави пратеникот Ха Тае-кеунг.

Тој додаде дека Пјонгјанг „само го чека вистинскиот момент за да изврши нуклеарна проба”.

Американскиот претседател Џо Бајден в сабота ќе ја посети Јужна Кореја.

https://tai.go88.is/

sunwin hỗ trợ sunwin nohu sunwin online