January 17, 2019 12:32
Македонија

СДСМ: Целиот демократски свет го поздрави усвојувањето на уставните измени

Со усвојувањето на уставните измени имплементиран е Договорот од Преспа со што се отвораат перспективите кон светла македонска иднина во ЕУ и НАТО, велат од владејчката СДСМ.

„Целиот демократски свет, Европската унија, САД, НАТО, Германија, Велика Британија, Европската комисија, Австрија и други го поздравија усвојувањето на измените на Уставот, честитаа на историската одговорност на пратениците и граѓаните и ја потенцираа нивната натамошна поддршка во процесот на интеграција во двата најмоќни сојузи во светот.

Сами, без поддршка од граѓаните и целосно изолирани остана раководството на ВМРО-ДПМНЕ, Јанко Бачев и неговиот портпарол Христијан Мицкоски. Дебакл за маргинална група верна на кукавицата Никола Груевски, осамена во поразените политики на деструкција и изолација. На страна на граѓаните, напредокот и иднината е целиот демкократски свет, прогресивните демократски сили во државата“, се вели во соопштението на СДСМ.

Од партијата додаваат дека македонското едно општество се издигнало над политките на изолација и поделби, „идентитетот е загарантиран, а македонската иднина во ЕУ и НАТО е обезбедена“, се посочува во соопштението.

Related posts

Променливо облачно со температура до 27 степени

24info

На Пулмологија отворена дополнителна амбуланта поради загадувањето расте бројот на пациенти

24news

Владата ќе го менува Законот за минимална плата

jule kolch