June 21, 2021 19:36
Македонија

СДСМ утре го избира новиот раководен тим на партијата

Владеачката СДСМ утре ќе го одржи 26 онлајн партиски конгрес на кој ќе биде избран новиот раковден тим. Ќе се избира заменик претседател, потпретседатели, но и членови на Централниот и Извршниот комитет. Во седиштето на партијата ќе биде присутно само најтесното раководство. Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека утре органите на партијата ќе ги предложат кандидатите за заменичкото и потпретседателските места на партијата.

Радмила Шекеринска  се изјасни дека ќе се повлече од партиската функција, заменик претседател. Кој ќе ја наследи нема информации пред утрешната седница, но во политичките кругови за оваа функција се споменуваат имињата на министрите Оливер Спасовски, Фатмир Битиќи и Венко Филипче, како и на Сања Лукаревска.

За другите вискои партиски функции покрај веќе споменатите кандидати за позицијата заменик претседател се и универзитетските професорки Беса Арифи и Гордана Лажетиќ Бужаровска.

KissAnime kiss animes: Black Clover (Dub) (https://kissanimeonline.com/m/RdyM) Episode 152

AnimeDao animedao boku no hero: The Rising of the Shield Hero Season 2 Episode 1-Preview