December 1, 2021 12:39
Македонија

СДСМ: Со предлог-буџетот обезбедуваме раст на платите и намалена невработеност

СДСМ: Со предлог-буџетот обезбедуваме раст на платите и намалена невработеност

Со предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедуваме повеќе пари за граѓаните, економски раст, повисоки плати и подобра живејачка за сите граѓани, велат од партијата.

„Платите ќе растат во сите сектори. Во образованието, здравството, судството, полицијата, детските градинки и јавната администрација, предвидено е зголемување на платите од пет отсто, додека докторите специјалисти ќе добиваат плати зголемени за 10 отсто. Во 2019 година се очекува забрзување на растот на Бруто домашниот производ на 3.2 отсто, кадешто позитивен придонес врз растот е предвидено да имаат домашната побарувачка, извозот и капиталните инвестиции“, се вели во соопштението.

СДСМ додава дека невработеноста ќе опаѓа преку пакетот активни мерки за вработување – вреден 1.1 милијарда денари, што е историски највисок износ, со што се очекува стапката на невработеност да се намали на околу 20 отсто.

Website https://animedao.nl: Watch Ninja Girl & Samurai Master animedao Episode 26 animedao mobile

Watch Hikaru no Go: Sabaki no Ikkyoku! Inishie no Hana yo Sake!! Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch Little Witch Academia (Dub) kissanime Episode 25 kissanime boruto

AnimeHeaven: Crest of the Stars: Birth anime episode Full online free at https://animeheaven.pro arifureta anime heaven

Fr ulule: https://fr.ulule.com/animefreakws

Qiita: https://qiita.com/kissanimemx