July 17, 2019 13:11
Македонија

СДСМ: Не се работи за нови вработувања, туку за обновување договори

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со професионализацијата на институциите и затоа шири лажни вести, велат од СДСМ.

– Партизиција на администрацијата и масовни вртаботувања заради партиски потреби во изборни цели беше одлика на 11 годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ, но тоа заврши со нивното заминување во опозиција. Денес, антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири лажни информации преку кои се обидува да ја манипулира јавноста. Според јавно достапните информации, не станува збор за никакви нови вработувања како што лажно тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку се работи за обновување на договорите на веќе вработени лица кои што во овој период се истечени и потребно е нивно продолжување. ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со успешниот реформски процес во администрацијата што обезбедува независни, професионални и ефикасни државни институции киоишто работат во интерес на граѓаните, а не во интерес на партии или поединци, велат од партијата.

Нови вести

Рахиќ: Хашкото одделение не е тоа што било, потребна е реконструкција на затворот

Daniela

Стоилковски:Централната и локалната власт во Охрид ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните

Valentina

ВМРО-ДПМНЕ:Петре Шилегов се посипува со пепел и го раскинува договорот со Шолц

Valentina