June 27, 2022 14:37
Македонија

СДСМ без срам сега им нуди септемвриско покачување помалку од колективниот договор

Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Санела Шкријељ

СДСМ им се закануваше и ги уценуваше просветните работници кои го користеше уставно загарантираното право на штрајк. СДСМ користеше манипулации и деградирања.
СДСМ ги дискриминираше вработените во детските градинки и им ги скрати априлските плати.

СДСМ ги погази обврските од колективниот договор и сега на крајот се фали со некаков дијалог.

Ај што се неспособни, па уште и се бесрамни.

Сега нудат повисоки плати дури од септември за 15%, иако според колективниот договор тие треба да пораснат за 18%.

Платите на просветните работници сега не се доволни да ги покријат поскапувањата, а како што тргнало до септември покачувањето ќе биде доволно за едно влегување во маркет.

Game Go88 và Link đăng nhập vào Go88 mới nhất khi bị chặn tải game tài xỉu đổi tiền that go88 đăng ký go88

miễn phí tải game sunwin