April 24, 2019 22:23
Хроника

СВР Скопје: Казнети 73 возачи за брзо возење

Во изминатотото деноноќие на подрачјето на Скопје се случиле четири сообраќајни несреќи од кои две со телесни повреди и две со материјална штета. Во сообраќајките две лица биле полесно повредени.

Сообраќајната полиција казнила 73 возачи кои управувале возило со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај биле исклучени 16 возачи од кои двајца возачи затоа што возеле пијани, 13 бидејќи управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило и еден возач затоа што бил возач-почетник.

Исто така исклучени од сообраќај се и 16 возила бидејќи 15 биле нерегистрирани и едно затоа што било технички неисправно. Двајца возачи се санкцинирани бидејќи поминале на крстосница на црвено светло, пет возачи поради недавање првенство на минување на пешаци, еден поради неправилно престројување, еден поради непоседување пропишана зимска опрема, 30 поради неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и 33 возачи поради користење на мобилен телефон при управување на возило.

Полицијата казнила и  пет пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и двајца пешаци поради поминување коловоз на црвено светло.

Во текот на изминатите денови издадени се 100 мандатни платни налози и 78 возила се подигнати со специјално возило “пајак”.

 

Нови вести

Куќен притвор за сопственикот на „Дурмо Турс“ и за возачот на автобусот

Igor

Две лица од Дебар осомничени за разбојништво во казино

Filip

Отворена истрага за возач од Куманово осомничен дека предизвикал тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Filip